/

As the number of working hours increases, the company experiences an increase profit, production, and a decrease in overhead costs. Which of the following is the independent variable?

A. Profit

B. Working hours

C. Production

D. Overhead costs

Answer Explanation:

Therefore, the Correct Answer is B.

More Questions on TEAS 7 Math

  • Q #1: To determine the cost of producing the phone, the manufacturing company considers the location of raw materials, tax percent, and the price of chips. Which of the following is the dependent variable?

    A. Price of chips

    B. Cost of the phone

    C. Raw materials

    D. Tax percent

    Answer Explanation

  • Q #2: A person weighed themselves at 190 lb. Three months later they weighed themselves at 180 lb. Which of the following is the percent of weight the person lost over 3 months? (Round to the nearest percent.)

    A. 8%

    B. 9%

    C. 11%

    D. 5%

    Answer Explanation

    Explanation: The percentage change in weight is found in three steps below:
    Absolute change in weight = final weight - initial weight

    Absolute change in weight = (|180 - 190| = |-10| = 10)

    Relative change in weight = (frac{absolute change}{initial weight} = frac{10}{190} = 0.0526)

    Percent change = relative change * 100%

    Percent change = 0.0526 * 100%  = 5.26%

    The percent change in weight lost is 5.26%, which is about 5%.

  • Q #3: Soft Drinks Orange Two 24-packs for $20; one 24-pack for $15 Root Beer One 24-pack for $18 Cream Soda One 12-pack for $10 A consumer needs to purchase at least 60 soft drinks for a picnic. Which of the following combinations is the most cost-effective?

    A. 2 packs of Orange and 1 pack of Cream Soda

    B. 3 packs of Orange

    C. 2 packs of Root Beer and 1 pack of Cream Soda

    D. 5 packs of cream Soda

    Answer Explanation

    To find the cheapest option, we find the amount the consume will spend for each option given.:

    2 packs of Orange and 1 pack of Cream Soda will cost $20 + $10 = $30

    3 Packs of Orange will cost $20+$15=$35

    2 packs of Root Beer and 1 pack of Cream Soda will cost 2($18)+$10= $46

    5 packs of cream Soda will cost 5($10)=$50

    From the above evaluation, the cheapest option will cost the consumer $30.

    Thus, buying 2 packs of Orange and 1 pack of Cream Soda will be cheaper to purchase compared to other options.